Norsko

Norges Husflidslag je nekomerční organizace s 21 000 členy. Organizace byla založena v roce 1910. Norges Husflidslag si klade za cíl posílit živoucí tradici řemesel v Norsku, a to prostřednictvím organizace aktivit a projektů, které vzbuzují zájem a poskytují vědomosti, na jejichž základě může probíhat výroba a prodej moderních řemeslnických produktů.

Organizace má po celé zemi 38 obchodů. V nich jsou vysoce kvalitní řemeslnické produkty a široký výběr národních krojů. Pro bližší informace slouží oficiální stránky:

WWW:www.husfliden.no

Informace o večerních nebo týdenních kurzech všech druhů tradičních řemeslnických prací:

WWW:www.folkekultur.no
Email:Holmen@husflid.no

Norges Husflidslag publikují šestkrát do roka časopis, který se jmenuje Norsk Husflid.

Kontakty na Norges Husflidslag.

Adresa:Norges HusflidslagKirkegaten 32P.O. Box 860Centrum 0104 OsloN – Norway
Telefon:+47 22 00 87 00
WWW:www.husflid.no
Email:post@husflid.noTove@husflid.no

Oficiální stránky Norges Husflidslag

Pozn. Stránky www.husflid.no uvedené Federací nešlo zobrazit, proto jsem zpracovala oficiální stránky norských krojů.

Na adrese oficiálních stránek www.husfliden.no jsou uvedeny všechny tradiční bunady (kroje) Norska a dále dva hlavní pododkazy – Bunady v Norsku a Historie a bunady.

Bunady v Norsku

Pro většinu lidí je bunad druh druh šatů, který odráží identitu toho, kdo jej obléká. I když si někteří vyberou bunad podle jeho vzezření, shledáváme, že lidé si většinou vybírají tento lidový kroj podle geografické příslušnosti. Pokud si pro sebe bunad kupujete, nestyďte se pokládat „hloupé“ dotazy o tradicích starého lidového kroje a pozadí bundu. Husfliden Vám všechny dotazy ohledně bunad ochotně zodpoví.

Historie a bunady

Nejenom norští nadšenci projevují zájem o bunady a tradiční lidové ošacení. Zajímají se o ně i mladí lidé. Poptávka po informacích a expertíze je takřka větší než nabídka. Na Husflidenu se neustále zvyšuje potřeba informovanosti personálu, aby mohl zákazníkům poskytovat co nejodbornější poradenství. Proto se Husfliden chopil iniciativy vydat knihu zobrazující všechny bunady, které jsou k mání v prodejnách po celém Norsku. Tyto webové stránky jsou internetovou verzí zmíněné knihy. Nyní všichni, co mají přístup na internet se na našich stránkách mohou dozvědět vše o bunadách , ať už jsou na světě kdekoli.