2021Miroslav Vrtěna – bednářství
Ludmila Farkašová – výřezová výšivka
Filip Trunečka – zpracování vápenných omítek
Jiří Danzinger – výroba modrotisku
2020Milan Bartoš a Jaroslav Plucha – výroba forem na modrotisk
Marie Bilíková – tkané výrobky z kukuřičného šustí
Alexandr Slavík – řezbářství reliéfních forem na potraviny
Jana Štefková – tradiční vamberecká mnohopárová a pásková krajka
Marie Vlčková – batikované a zelové kraslice z Uherskoostrožska
2019Pavel Horák – lidové broušené sklo
Pavel Sarauer – štípaná šumavská holubička
Petr a Zlatuše Hejdovi – výroba krojové obuvi a opasků
2018Jiří Hýža z Kelče – výroba krojové obuvi
Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic – výroba valašských krojů
Alexandra Kaňovská z Dubňan – výroba tradiční fajánse
Lenka Macečková z Nového Hrozenkova – textilní techniky – síťování
Petr Mužík z Velkých Karlovic – výroba perleťových spon
2017Jaroslav Lakomý ze Štítů – pokrývačství tradičními krytinami
Petr Král z Mělníka – pletení z proutí
Markéta Maláníková z Dolních Bojanovic – výroba mužských lidových krojů
Zdeňka Zábojová ze Sebranic – ruční tkalcovství
František Zuska ze Zlína – pletení ze slámy
2016Josef Fiedler z Hlinska – ruční tkalcovství – výroba žinylky
Jiří Rücker z Peček – řezbář reliéfních forem na perník
2015Josef Komárek z Hradce Králové – řezba králických figurek a betlémů
Josef Fryzelka z Vlachovic – tradiční bednářství
Božena Vráželová z Nového Hrozenkova – výroba štípaných holubiček
Jiří Honiss z Českých Budějovic – podmalba na skle
Aleš Uherka z Nyklovic – tradiční kolářství
2014Miroslav Urban z Malé Vrbky – tradiční tkalcovství
Marie Pyrchalová ze Zubří – zuberská výšivka
Růžena Kozumplíková z Blatnice pod svatým Antonínkem – pletení z orobince
2013Jarmila Vitoslavská z Troubek – výroba tradičních hanáckých krojů
2012Josef Hrůza z Plzně – tradiční bednářství
Josef Nosek z Roprachtic – výroba ohýbaných sání
Miroslav Stecher z Českých Budějovic – výroba lidových hudebních nástrojů – českých dud a fanfrnochů
David Stejskal z Pardubic – tradiční tesařské technologie
2011Antonín Hájek z Uherského Hradiště – soustružení dřeva, zdobení vylévání kovem
Zuzana Hartlová z Tupes – výroba lidové fajánse tupeského typu
Richard Mlýnek z Opavy – tradiční pokrývání střech břidlicí
Zuzana Tilajcsiková z Veltrus – tradiční košíkářství
2010Alfred Stawaritsch z Kostelce na Hané – tradiční kovářství
Augustin Krystynik z Nového Hrozenkova – kolářství
Milan Strmiska z Uheřčic u Znojma – zpracování rohoviny a perleti
2009Božena Habartová z Uherského Hradiště – výroba tradičního lidového oděvu
Karel Hanák z Násedlovic – výroba habánské fajánse
Ladislav Chládek z Výprachtic – výroba hraček štípaných ze soustruženého bloku
Vít Kašpařík z Velkých Karlovic – výroba tradičních hudebních nástrojů
František Mikyška z Kojetína na Sedlčansku – sekernické zpracování dřeva
2008Eva Minksová z Velké nad Veličkou – horňácká vyšivka
František Pavlica z Hroznové Lhoty – výroba a pokládání slaměných došků
Ludmila Dominová ze Zlivi u Hloboké nad Vltavou – výšivka rybí šupinou
Marie Skrežinová ze Zlechova – výroba umělých květin
Pavel Číp ze Zubří – výroba historických hudebních nástrojů
2007Blanka Ammann Mikolajková z Huslenek – pletení na rámu – krosienka
František Tureček z Tvrdonic – výroba krojové obuvi
Hana Buchtelová z Malé Vrbky – tkaní na stavu
Iveta Dandová z Mladé Boleslavi – pletení z orobince
Rozálie Blažková z Osvětiman – pletení z kukuřičného šustí
2006Dana Ptáčková z Morkovic – práce z vrbového proutí a pedigu
Jaroslav Sucháček st. ze Lhoty u Vsetína – ruční výroba kamenných brousků
Josef Hruška z Valašského Meziříčí – tradicní kovárství
Ludmila Kočišová ze Vnorov – výroba figurek z kukuřičného šustí
Miloslava Zatloukalová z Brodku u Konice – práce z lýka a slámy
2005Drahomír Smejkal z Jihlavy – výsek pilníků a rašplí
Josef Janulík z Kostic – výroba krojové obuvi
Jiří Ondřej ze Zubří – výroba březových metel
2004František Joch ze Strážnice – tradiční modrotisk
Štefan Kanaloš z Ostravy – dlabání dřeva
Jiří Myška z Hlinska – sekernické zpracování dřeva
Jarmila Oharková z Tišnova – ruční tkaní
2003Josef Kopčan z Valašské Bystřice – tesařské a sekernické zpracování dřeva
Zdeněk Kubák ze Strmilova – tradiční tkaní látek
Oldřich Kvapil z Hořic – řezbář reliéfních forem na perník
Milan Urban Macho ze Suchdola nad Lužnicí – pletení z loubku
Petr Stoklasa z Velkých Karlovic – výroba štípaných holubiček
2002Zdeněk Bukáček z Krouny – soustružené hračky
Jana Juřicová z Vigantic – bílé vyšívání
Ivo Nimrichter z Bukovan – černá hrnčina
Jiří Danzinger z Olešnice na Moravě – tradiční modrotisk
Miloslav Trefanec z Klatov-Čínova – tradiční kovářství
2001Antonín Moštěk z Vlčnova – výroba fajánse
Ladislav Rejent z Proseče – soustružení a vybíjení dřeva
Rudolf Volf z Kolovče – výroba kolovečské hrnčiny
Stanislav Štěpánek z Morkovic – pletení z proutí
Jiří Drhovský ze Zvěrkovic – výroba dřevěných hraček